شماره کد تگ شناسایی

نماد اعتماد

فروشگاه حیوانات

راهنمای تغذیه مقدماتی پنجشنبه 23 خرداد سال 1392

 • راهنمای تغذیه مقدماتی   راهنمای غذا دادن روزانه به توله سگها

  مقدار غذایی که هر توله سگ احتیاج دارد ممکن است با این نمودار متفاوت باشد. 

   

  8 هفته اول

  توله سگها تا قبل از 8 هفتگی نباید از مادر خود جدا شوند. توله هایی که زود تر از این زمان از مادر خود جدا می شوند بیشتر در معرض بیماریها قرار می گیرند. من نمی دانم که این به علت ضعیف شدن سیستم حفاظتی بدن است یا غم از دست دادن خانواده اش. شیر مادر آنها باعث تقویت و بوجود آمدن پادتن در بدن می شود که موجب سلامت توله ها می گردد. در سن 3 تا 4 هفتگی توله ها باید شروع به خوردن بعضی از غذاهای سفت کنند. شما می توانید به نسبت 3 (غذای سفت) به 1 ( آب یا شیر) آنرا مخلوط و درست کنید. این کار باعث می شود تا توله سگ بتواند غذا را راحتتر هضم کند. اگر توله سگ شما قبل از اینکه از مادرش جدا شود شروع به خوردن کمی غذای سفت کرد ، وقتی که به خانه ببریدش نگهداری آن آسانتر می شود. یکی از راههای اینکه بتوانید تشخیص دهید آیا زمان آن رسیده که توله را از مادرش جدا کرده و به خانه ببرید این است که همراه بودن با انسانها را به مادر و هم نژادهایش ترجیح دهد.   

  6 تا 8 هفتگی

  4-3 بار در روز به توله خود غذا دهید. نیازهای غذایی توله سگها نسبت به سگهای بالغ متفاوت است. برای توله سگ خود غذایی را انتخاب کنید که مناسب او باشد. مطمئن شوید که مقدار صحیحی کلسیم و پروتیئن و همچنین میزان درستی کالری به آنها می رسد. گوشت باید اولین ترکیب از رژیم غذایی آنها باشد. 

  بعد از 8 هفتگی

  2 بار در روز به توله خود غذا دهید.

  3 تا 6 ماهگی

  توله سگ شما شروع به دندان درآوردن می کند. او ممکن است خیلی پر خور یا بی اشتها شود. روزی 2 بار به او غذای مغذی بدهید. اگر توله برای 1 تا 2 روز احساس آشفتگی در معده خود کرد ، به دامپزشک مراجعه کنید.

  6 ماه تا 1 سالگی

  شاید به نظر برسد که توله سگ شما بزرگ شده است اما او هنوز یک توله سگ است. رژیم غذایی او هنوز باید همانند رژیم غذایی توله سگ باشد. تا سال اول به او غذای توله بدهید. در بعضی از نژادهای بزرگ تا 2 سالگی باید از رژیم غذایی توله استفاده کنند. برای تغییر غذای توله خود به رژیم غذای سگ بالغ از دامپزشک خود کمک بگیرید. مطمئن شوید که رژیم غذایی برای سگ بالغ شما مناسب است و اولین ترکیب آن گوشت می باشد. 

  6 تا 9 ماهگی

  غذا دادن می تواند به یکبار در روز کاهش یابد.

  2 سالگی

  نژادهای کوچک می توانند شروع به خوردن غذای سگهای بالغ کنند. نژادهای بزرگ باید صبر کنند تا به رشد کامل برسند که معمولاً 2 سال طول می شکد. برای تغییر رژیم غذایی سگ خود از توله به بالغ با دامپزشک خود مشورت کنید. 


  نکته های خوب تغذیه مقدماتی


  • به توله سگ خود هر روز یک نوع غذا بدهید. برعکس انسانها سیستم هضم غذا در سگها نمی تواند به غذاهای مختلف خوب پاسخ دهد. تغییر پی در پی غذای سگها منجر به آشفتگی معده و اسهال می شود.

  • وقتی که می خواهید غذای توله سگ خود را تغییر دهید ، بتدریج غذای قدیمی را با غذای جدید ترکیب کنید و کم کم غذای قدیمی را از آن حذف کنید. اگر غذای توله سگ خود را ناگهان عوض کنید دچار اسهال خواهد شد.

  • غذا را هر روز در یک زمان مشخص به توله خود بدهید.

  • همیشه آب آشامیدنی سالم در اختیار او بگذارید.

  • ظروف آب و غذا را همیشه تمیز نگه دارید.

  • به توله سگ خود بیش از حد غذا ندهید.

  • وزن و میزان فعالیت توله سگ خود را زیر نظر داشته باشید و به اندازه کافی نسبت به فعالیت و وزنش به او غذا دهید.

  • اگر اشتهای توله سگ شما تغییر کرد احساس نگرانی نکنید ، برای یک توله سگ ، معمولی است اگر اشتهایش کم شده یا در هضم غذا دچار ناراحتی شود. اگر ناراحتی معده سگ شما بیش از 1 تا 2 روز طول کشید ، به دامپزشک مراجعه کنید.

  • اگر شما می خواهید غذای خشک را با آب مخلوط کنید. باید نسبت غذای خشک با آب 4 به 1 باشد.

  تغذیه مقدماتی روزانه سگ بالغ

  مقدار غذایی که هر سگ احتیاج دارد ممکن است با این نمودار متفاوت باشد. 

  مقدار هر پیمانه 283 گرم تعیین شده است  غذای خشک

  وزن برحسب سگ  بالغ

  نژاد

  1/3 تا 1 پیمانه

  بالای 4 کیلوگرم

  شی هواهوا ، یورکشایر تریر ، پودل عروسکی

  1 تا 2 پیمانه 11 - 4 کیلوگرم

  تریر اسکاتلندی

  2 تا 3 پیمانه 22 - 11 کیلوگرم

  کوکر اسپانیل انگلیسی ، بیگل ، انگلیش اسپرینگر اسپانیل

  3 تا 5 پیمانه 34 - 22 کیلوگرم

  کولی ، باکسر ، لابرادور رتریور ، گلدن رتریور

  5 تا 8 پیمانه بالای 34 کیلوگرم

  گریت دین ، مالاموت آلاسکایی ، سنت برنارد


  نکته های خوب تغذیه مقدماتی


  • به اکثر سگها باید در روز یکبار در یک زمان مشخص غذا داده شود. غذا دادن در ساعات معین باعث می شود که سگ سر ساعت معین دستشویی برود. هر چند که باید به برخی از نژادهای بزرگ بیشتر از یکبار در روز غذا داده شود. شما می توانید از دامپزشکتان بپرسید که چند بار در روز باید به سگ خود غذا دهید.

  • به سگ خود هر روز یک نوع غذا بدهید. برعکس انسانها سیستم هضم غذا در سگها نمی تواند به غذاهای مختلف خوب پاسخ دهد. تغییر پی در پی غذای سگها منجر به آشفتگی معده و اسهال می شود.

  • وقتی که می خواهید غذای سگ خود را تغییر دهید ، بتدریج غذای قدیمی را با غذای جدید ترکیب کنید و کم کم غذای قدیمی را از آن حذف کنید. اگر غذای سگ را ناگهان عوض کنید دچار اسهال خواهد شد.

  • اگر شما می خواهید غذای خشک را با آب مخلوط کنید. باید نسبت غذای خشک با آب 4 به 1 باشد.

  • همیشه آب آشامیدنی سالم در اختیار او بگذارید. حداکثر روزی یکبار آب را برایش عوض کنید بخصوص برای نژادهایی که آبریزش دهان دارند.

  • ظروف آب و غذا را همیشه تمیز نگه دارید.

  • به سگ خود بیش از حد غذا ندهید.

  • وزن و میزان فعالیت سگ خود را زیر نظر داشته باشید و به اندازه کافی نسبت به فعالیت و وزنش به او غذا دهید.


  مترجم: آئین مهرآرا

تماس با ما